Komputer się przegrzewa – jakie mogą być skutki?

25 lipca 2017

Czasem nie zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla sprawnego funkcjonowania naszego sprzętu komputerowego jest zachowanie odpowiednich warunków korzystania z nich. Przyzwyczailiśmy się, że – szczególnie w przypadku laptopów – korzystamy z nich w zasadzie na okrągło, rzadko je wyłączają, rzadko również dbając o odpowiednią temperaturę – zwykle przecież naszym ulubionym miejscem na korzystanie z laptopa jest łóżko i pościel. Takie postępowanie jednak prędzej czy później zaprowadzi nas pod drzwi naprawy komputerów .

W jaki sposób przeprowadzić test temperatury?

Powinniśmy włączyć w tle pracy komputera program HWMonitor. Następnym krokiem powinno być uruchomienie programu Prime95 albo OCCT, wykonujące test procesora. Kolejne 20 minut powinno należeć do programu FurMark lub znów OCCT, jednak tym razem testowi powinna podlegać karta graficzna. Odpowiednia temperatura procesora nie powinna przekroczyć 60-70 stopni, w laptopach może to być nawet około 90 stopni, jednak w przypadku karty graficznej temperatura powinna sięgać nie wyżej, niż do 80-90 stopni. Konieczne jest również kontrolowanie temperatury rdzeni komputera. Przewyższanie tych temperatur świadczy o konieczności wymiany pasty termoprzewodzącej.

Przegrzewanie się laptopów

W przypadku naszych podręcznych komputerów najważniejszą kwestią jest to, czy znajdują się jeszcze na gwarancji, czy nie. Jeśli tak, serwis komputerowy wyczyści go dla nas na gwarancji bez względnych formalności. Kwestia ta jest o tyle ważna, że samodzielnie wyczyszczenie laptopa automatycznie pozbawia nas gwarancji.

2 komentarze

  • Tomek 25 lipca 2017jako01:06

    Ufff, a miałem sam czyścić laptopa…

  • Anna 25 lipca 2017jako01:07

    W życiu bym sobie nie poradziła z jakimiś takimi dziwnymi, technicznymi sprawani!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *